جک ما و ایده راه اندازی کسب و کار اینترنتی

معرفی جک ما خالق علی بابا

شاید نام شرکت تجاری علی بابا در چین به گوش شما هم خورده باشد. علی بابا یکی از شرکت های موفق در زمینه کسب و کار اینترنتی است. جک ما مدیر عامل علی بابا، این کمپانی را در سال ۱۹۹۹ تاسیس کرد.

او در دهم سپتامبر سال ۱۹۶۴ در شهر هانگژوی چین چشم به جهان گشود.  از آنجا که از بچگی به تقویت مهارت های زبان انگلیسی خود پرداخته بود، تا مدت ها راهنمای گردشگران خارجی بود. جک ما با این روش به تقویت زبان انگلیسی و تامین هزینه های زندگی اش می پرداخت.

جک ما در رشته زبان انگلیسی به تحصیل پرداخت با این وجود مسیر تحصیل و اشتغال برای وی چندان آسان نبود. سه سال برای ورود به دانشگاه تلاش کرد و شکست خورد و نهایتا در دانشکده معلمی پذیرفته شد و لیسانس زبان انگلیسی گرفت.

داستان شکست های جک ما

جک برای مدتی به عنوان معلم زبان انگلیسی مشغول به کار شد. پس از این شغل وی در مصاحبه های شغلی بسیاری رد شد.

او در یکی از مصاحبه های معروفش می گوید: مجموعه فست فود KFC بیست و چهار نفر از جمله من را به مصاحبه دعوت کردند. در پایان ۲۳ نفر قبول شده و یک نفر رد شد. آن یک نفر من بودم.

جک ما بیش از ده بار برای گرفتن پذیرش از دانشگاه هاروارد نیز تلاش می کند ولی باز هم شکست می خورد. 

آشنایی جک ما با اینترنت

آقای ما در اوایل سال ۱۹۹۵ و با سرمایه ای که از تاسیس دفتر ترجمه اش کسب کرده بود، به آمریکا سفر کرد. در این سفر با تکنولوژی جدیدی به نام اینترنت آشنا شد و تصمیم گرفت از آن در زمینه کسب و کار خود در چین استفاده کند. تا قبل از آن نامی از چین در این شبکه جهانی مطرح نبود. 

پس از ایجاد وبسایتی با موضوع چین و معرفی شرکت های چینی در کمتر از چند ساعت پیشنهاد های سرمایه گذاری بسیاری از سوی سرمایه داران چینی دریافت کرد.

شکل گیری علی بابا پروژه موفق جک ما در زمینه کسب و کار اینترنتی 

پس از آشنایی جک با اینترنت و آزمون و خطاهای بسیار در این باره، وی تصمیم گرفت کمپانی علی بابا را راه اندازی کند.

داستان اینکه چطور آقای ما نام “علی بابا” را برای مجموعه خود انتخاب کرد، جالب توجه است. او می گوید زمانی که در یکی از کافی شاپ های سانفراسیسکو مشغول نوشیدن قهوه خود بوده، ایده راه اندازی یک استارتاپ کسب و کار اینترنتی به ذهنش خطور می کند.

به صورت کاملا اتفاقی جک ما نام علی بابا را برای این شرکت برمی گزیند و در خیابان های اطراف کافی شاپ از چند نفر می پرسد که آیا علی بابا را می شناسند. جواب بیشتر مردم مثبت بوده و به او می گویند با شنیدن این نام، داستان علی بابا و چهل دزد در ذهن آنها تداعی شده است.

جک پس از بازگشت به چین در اکتبر سال ۱۹۹۹ و تنها با ۱۸ نفر کمپانی علی بابا را در آپارتمان محل زندگی اش راه اندازی می کند.

هدف از ایجاد این شرکت، توسعه کسب و کار اینترنتی در چین به خصوص برای کسب و کارهای کوچک بود. در واقع جک ما بر آن بود تا از این روش به توسعه چین در این زمینه کمک کند و چین را به یکی از قطب های اقتصاد جهان تبدیل کند.

پیشرفت چشمگیر علی بابا در دهه های اخیر

سه سال پس از تاسیس، این شرکت شروع به سود دهی قابل توجهی رسید. ایده ی علی بابا به شدت مورد توجه تاجران و بازرگانان چینی قرار گرفت و سرمایه ی زیادی را برای جک ما و همکارانش به دنبال آورد.

پس از آن جک ما به گسترش بخش های مختلف علی بابا پرداخت و کارمندان بیشتری در حوزه های مختلف استخدام کرد.

علی بابا در واقع یک سایت عمده فروشی بود که با جذب سرمایه توانست پلی میان تامین کننده های کالا و متقاضیان آن ایجاد کند. امروزه بیش از ۲۵ هزار در این مجموعه کار می کنند و بیش از ۳۰۰ میلیون مشتری دارند.

این کمپانی بیش از ۴۷۱ میلیارد دلار ارزش داشته و در سال های اخیر بزرگترین کسب و کار اینترنتی در دنیا بوده است.

دراین مقاله سعی کردیم تا به اهمیت سرمایه گذاری بپردازیم. هلدینگ رزسا با تیم پیگیر خود تلاش کرده تا با تاسیس صندوق سرمایه گذاری شما را در این مهم یاری کند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه وب سایت رز استار را مطالعه بفرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *