بازار بورس | خرید و فروش سهام

بازار بورس اهمیت زیادی در اقتصاد کشور دارد، یکی از مهم‌ترین اهدافی که همه کشورها و جوامع در پی رسیدن به آن هستند، رشد و توسعه اقتصادی است. تأمین یک زندگی مناسب برای همه افراد جامعه، همواره در سرلوحه اهداف و برنامه‌ریزی‌های گوناگون کشورها قرار دارد و اصلی‌ترین عامل توسعه جوامع، رشد اقتصاد آن‌ها است.

سرمایه گذاری در بورس از اهمیت بسیار زیادی در جامعه از نظر اقتصادی برخوردار است، و به عبارتی به‌عنوان معیار اقتصادی کشورها عمل می‌کند.نقش بورس در اقتصاد یک کشور نقشی است که آن را نمی‌توان نادیده گرفت.

بازار بورس چیست؟

بورس، یک بازار است که انواع دارایی در آن خرید و فروش و مورد معامله قرار می‌گیرد. البته بازاری که ما از آن، با عنوان بورس صحبت می‌کنیم، با بازارهای متداول مثل بازار طلا، بازار خودرو، بازار فرش و … که اغلب شما با آن‌ها آشنا هستید، تفاوت‌های عمده‌ای دارد.

نقش بازار بورس در اقتصاد کشور

اصولا توسعه اقتصادی در هر جامعه‌ای، نیازمند سرمایه‌گذاری‌های کلان است و این سرمایه‌گذاری‌ها هیچ‌گاه نمی‌توانند در یک بازار کوتاه‌مدت تأمین مالی شوند.

برای تامین نیاز‎‌های مالی و اقتصادی یک کشور، ما نیازمند یک بازار سرمایه قوی و پر بازده هستیم. یک سری ویژگی‌های بازار بورس آن را با دیگر بازارها متفاوت کرده است، برای مثال رسمی بودن، شفافیت و برخورداری از پشتوانه محکم قانونی از مهم‌ترین تفاوت‌های بازار بورس با بازارهای سنتی دیگر است.

 اصولا در هر جامعه رونق بازار بورس، بازتاب اقتصاد در حال پیشرفت جامعه است که در بلندمدت ارتباط مثبت و دوطرفه‌ای میان رشد اقتصادی و شاخص‌های توسعه بازار بورس به وجود می‌آورد.

اکنون به بررسی نقش بازار بورس در اقتصاد کشور می‌پردازیم:

تامین سرمایه از طریق خرید و فروش سهام

از طریق بازارهای مالی می‌توان روند ایجاد و توسعه‌ی سرمایه را سرعت بخشید.

بازارهای مالی با جمع‌آوری منابع مالی از طریق پس‌اندازهای کوچک و بزرگ سرمایه‌گذاران و هم‌چنین هدایت این منابع مالی به سمت مصارف و توسعه‌ی بخش‌های تولیدی و مولد اقتصادی، بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. به‌طورکلی هدف از تشکیل بورس، جمع‌آوری سرمایه‌ها و هدایت آن به سمت فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی است. بازار بورس به کسب‌وکارها و کارآفرینان کشور به‌منظور تامین سرمایه‌ای که به آن نیاز دارند، می‌تواند کمک ‌کند. در یک اقتصاد سالم و پویا، با این روش می‌توان به حرکت سرمایه‌ها به‌سوی فعالیت‌های مفید کمک کرد، و باعث پیشرفت اقتصاد کشور شد.

برای مثال شرکتی، به این نتیجه رسیده است که با افزایش تعداد خطوط تولید خود، می‌تواند محصول جدیدی را به بازار عرضه کند. راه‌اندازی این خط تولید جدید، منجر به افزایش میزان تولید، فروش و پیشرفت شرکت شده و این پیشرفت باعث ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر و درنهایت، رشد و رونق اقتصادی خواهد شد. از طرفی شرکت برای راه‌اندازی این خط تولید، نیاز به سرمایه بیشتری دارد. یک راه متداول، مراجعه مسئولان شرکت به بانک و دریافت تسهیلات بانکی است. این روش ازنظر زمانی، معمولاً فرایندی زمان‌بر و طولانی است. و همچنین هزینه بالایی را به شرکت تحمیل می‌کند، اما در کنار این، روش دیگـری هم وجود دارد که تأمین مالـی از طریق بورس اوراق بهـادار است.

برای وارد شدن یک شرکت در بازار بورس و پذیرش آن به عنوان یک مولد، نیازمند این است که شرکت، طرح توجیهی خود برای راه‌اندازی خط تولید جدید را به بورس ارائه کند. درصورتی‌که کارشناسان بورس تشخیص دهند که طرح ارائه شده، ازنظر میزان سودآوری و سایر شرایط، طرح قابل قبولی است، به شرکت اجازه می‌دهند تا با عرضه و فروش سهام جدید به سرمایه‌گذاران در بورس اوراق بهادار، منابع مالی موردنیاز خود را برای راه‌اندازی خط تولید جدید تأمین کند.

حفظ سرمایه از طریق خرید و فروش سهام

ارزش پول به‌مرورزمان و افزایش نرخ تورم، کاهش پیدا می‌کند و با توجه به تورم موجود در جامعه درصورتی‌که پس‌اندازها در جای مناسبی سرمایه‌گذاری نشوند، ارزش آن به شدت کاسته خواهد شد، بنابراین جذب پس‌اندازهای راکد و به‌کارگیری آن در تولیدات، ایجاد امکانات و تسهیلات برای مشارکت عموم مردم باعث شده که بورس به‌عنوان یک اهرم مهم در کنترل نرخ تورم و افزایش نرخ رشد پس‌انداز، نقش مهمی را در جامعه ایفا کند. لازمه ورود به بازار بورس، دریافت کد بورسی است. درنتیجه سرمایه‌گذارانی که اقدام به خرید سهام شرکت‌ها می‌کنند از سرمایه خود در مقابل تورم محافظت می‌کنند.

قابلیت نقدشوندگی بالا و سرعت بالای خرید و فروش سهام

قابلیت نقد‌شوندگی بالای بازار بورس، باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران با خیالی آسوده در معاملات و خرید و فروش‌ها شرکت کنند و هر زمانی که خواستند از سرمایه‌گذاری خارج شوند و به فروش برسانند. همین ویژگی از مهم‌ترین مزیت‌هایی است که بورس را از بازارهای دیگر بخصوص مسکن جدا می‌کند و افراد زیادی را به سمت خود می‌کشاند.

امنیت و شفافیت در خرید و فروش سهام

یکی از مهم‌ترین مزایای سرمایه گذاری در بازار بورس، امنیت در سرمایه‌گذاری است. علت اهمیت بالای بورس در اقتصاد کشورها، وجود قوانین و مقررات متعدد در این بازار و حمایت از سرمایه گذاران است. هم‌چنین شرکت‌ها موظف هستند همه اطلاعات مهم خود مانند اطلاعات مالی، برنامه‌ها و… را به بورس اعلام نمایند.

بنابراین بازار‌سهام شرایطی را فراهم کرده که اطلاعات موردنیاز به‌راحتی در اختیار سرمایه‌‌گذار قرار گیرد تا سرمایه‌گذار با اطمینان بیش‌تری سرمایه‌گذاری کند. از طرفی به دلیل این‌که بازار سرمایه، شرکت‌ها را بهتر و قوی‌تر کنترل می‌کند، می‌تواند منافع مشترکی بین مالکان شرکت‌های سرمایه پذیر و سهامداران ایجاد کند. تمام این موارد کمک می‌کند که افراد به فکر استفاده و کسب سود از پس‌اندازهای خود باشند و آن‌ها را درجایی مناسب سرمایه‌گذاری کنند. درنتیجه بورس نیز با جمع‌آوری سرمایه‌های خرد سبب رشد اقتصادی می‌شود.

کسب درآمد

یکی از مهم‌ترین اهداف هر فرد در سرمایه گذاری، کسب درآمد و سود است. سرمایه‌گذاری در بورس اگر به‌صورت صحیح و آگاهانه باشد، می‌تواند از طریق دریافت سود نقدی و افزایش قیمت سهام آن شرکت کسب درآمد کند. سرمایه‌گذاران در بورس با بررسی و تحلیل بنیادی اطلاعات منتشرشده شرکت‌ها، سهام شرکت‌ها را انتخاب می‌کنند و پس از تحلیل شرکت وارد سهم می‌شوند. ازاین‌رو بورس درواقع فضای رقابتی میان شرکت‌ها ایجاد کرده تا شرکت‌های موفق و سودآور به کار خود ادامه دهند.

شاخص سلامت

سرمایه‌گذاری در بورس به‌عنوان یکی از معیارهای سنجش سلامت و یا بیماری اقتصادی کشورها در نظر گرفته می‌شود. در حقیقت بدون وجود منابع مالی، شرکت‌های اقتصادی نمی‌توانند بسیاری از فعالیت‌های خود را به‌درستی اجرا کنند و همین امر موجب صدمه به اقتصاد خواهد شد. روند تغییرات بورس داخلی (افزایش و کاهش) موجب تغییرات اقتصادی داخلی می‌شود. ارتباط بین جامعه و بورس آن‌چنان عمیق است که تحلیل گران می‌توانند بر اقتصاد داخلی و یا بازار سهام تأثیر بگذارند.

خرید و فروش سهام در بازار بورس

در این مقاله سعی کردیم که بازار بورس را مورد بررسی قرار دهیم و ارتباط آن را با مسائل اقتصادی جامعه را مورد بحث قرار دهیم، همان‌طور که گفته شد وجود بازار بورس برای پیشرفت تولید در جامعه ضروری است و همچنین نرخ تورم را نیز کنترل می‌کند، ولی از طرفی خرید و فروش سهام در بازار بورس نیازمند تخصص و دانش است که اگر به صورت صحیح این سرمایه‌گذاری اتفاق نیفتد نتایج خوش‌آیندی به همراه ندارد، اگر قصد سرمایه‌گذاری مطمئن و پربازده‌ای دارید روی کمک تیم رزسا حساب کنید.

ما در رزاستار همه‌ی تلاش خود را می‌کنیم که زندگی آسوده‌تری از طریق سرمایه‌گذاری مطمئن برای شما فراهم کنیم، برای خواندن مطالب دیگر ما به بخش وبلاگ سایت رزاستار سر بزنید، ما به همراهی شما افتخار می‎کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *