روش های سرمایه گذاری

روش های سرمایه گذاری به طور کلی عبارت است از تبدیل وجوه مالی به یک یا چند نوع دارایی که برای مدتی در زمان آتی نگهداری خواهد شد. سرمایه گذاری مستلزم مدیریت ثروت سرمایه گذاران است. این ثروت شامل مجموع درآمد فعلی و ارزش فعلی درآمدهای آتی است.

سرمایه گذاری در واقع چشم پوشی از مصرف امروز به امید کسب بازدهی در زمان آینده است. فرصت های سرمایه گذاری در چهارچوب اقتصاد داخلی وجود دارد که در این مقاله طی یک دسته بندی کلی ، به برسی چند روش سرمایه گذاری و ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

روش های سرمایه گذاری در ایران:

بازار پول

بازار سرمایه

بازار مسکن

بازار سکه

بازار طلا

بازار ارز

سرمایه گذاری خطر پذیر( کسب و کارهای نوپا و استارتاپ ها )

در اقتصادهایی همچون ایران که از یک سو با نوسانات زیادی در متغیرهای کلان اقتصادی همچون نرخ بهره و نرخ تورم رو به رو هستیم و از سویی دیگر رشد شاخص قیمت ها رقم بالایی است. موضوع سرمایه گذاری اهمیت دو چندانی می یابد با توجه به تورم موجود در اقتصاد ایران و کاهش ارزش پول ملی، پیدا کردن راه کاری مناسب برای حفظ ارزش پول در مقابل تورم بسیار مهم است لازم است قبل از شروع به سرمایه گذاری فاکتورهای زیر را در نطر بگیرید.

روش های سرمایه گذاری در بانک:

یکی از روش های سرمایه گذاری که درصد بالایی از حجم سرمایه گذاری ها در ایران را به خود جذب کرده، سپرده بانکی است.

در این روش سرمایه گذاری پول به بانک سپرده می شود و به صورت ماهانه مبلغی به عنوان سود سپرده دریافت می شود. بهره بانکی به عنوان سرمایه گذاری بدون ریسک در نظر گرفته می شود، مهمترین ویژگی این سودآوری تضمین و قطعی بودن آن است. درحا حاضر میزان سود یا نرخ بهره بانکی بر اساس ضوابط و بخشنامه های بانک مرکزی مشخص و ابلاغ می شود.

سرمایه گذاری در بانک به لحاظ افق زمانی به دو دسته زیر قابل تقسیم است.

سپرده گذاری کوتاه مدت:

شامل سپرده ای است که به صورت نامحدود قابل واریز و برداشت باشد. در واقع این حساب قابل کاهش یا افزایش است. این نوع سپرده سرمایه گذاری از جمله منابع ارزان قیمت محسوب می شود. با درخواست مشتری سود سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت در هر زمانی قابل برداشت است.

سپرده سرمایه گذاری بلند مدت، سپرده ای است که افراد به منظور، سرمایه گذاری و دریافت سود بیشتر به مدت معینی مثلا دو، سه، چهار و یا پنج سال نزد بانک گذاشته و به میزان سرمایه خود در سود حاصل از این سپرده بهره مند می شویم.

ویژگی های کلی این سرمایه گذاری:

از طریق سپرده سرمایه گذاری بلند مدت ، افراد سرمایه خود را به مدت طولانی در بانک سپرده گذاری می کنند و می توانند در فعالیت های بلند مدت شرکت کنند. برداشت به صورت نامحدود نبوده و فرد نمی تواند هر زمانی که بخواهد وجه سپرده خود را برداشت کند. در سپرده بلند مدت فرد نمی تواند مبلغ سپرده گذاری شده را از یک بانک به بانک دیگر انتقال دهد.

یکی از روش های سرمایه گذاری در ایران سپرده گذاری در بانک هاست…

برای همین سپرده بانکی بلند مدت مورد سرمایه گذاری مناسبی برای همه شرایط نیست. چرا که در حالت عادی تا پنج سال امکان تغیر و انتقال آن به سایر بازارها وجود ندارد. این در شرایطی است که در اقتصاد تورمی و نوسانی همچون ایران، بلوکه شدن پول در چنین حسابی ریسک بالایی دارد. لازم به ذکر است در شرایط فعلی اقتصاد ایران و با توجه به دو رقمی و بیش از ۳۰% بودن تورم، رقم بهره بانکی اولین نقش یک فرصت سرمایه گذاری یعنی حفاطت از پول در برابر تورم و کاهش قدرت خرید را هم نمی تواند ایفا کند.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق این سایت متعلق به مجموعه رزسا می‌باشد