بازار سرمایه

بازار سرمایه نقش اساسی در بهره ­گیری از پس‌اندازها در سرمایه‌گذاری‌های پُربازده دارد، و هدف این بازار­ها توسعه‌ی تجارت و صنعت و همچنین کسب و کار­های نوین است. می­توان گفت: بازار سرمایه به جذب سرمایه و رشد اقتصادی کشور کمک شایانی می‌کند. در ادامه اهمیت بازار سرمایه را بررسی می‌کنیم.

شیوه­ ی کار بازار سرمایه

بازار­سرمایه به عنوان واسطه‌ای بین پس‌انداز‌کننده‌ و سرمایه‌گذارها عمل می­کند. پس‌انداز‌کننده‌ها افرادی هستند که سرمایه خود را در اختیار این بازار می­گذارند، و سرمایه‌گذارها هم افراد یا شرکت‌هایی هستند که این بودجه را قرض می‌گیرند.

در بازار سرمایه وام گیرنده و پس­انداز کننده­ها با اصطلاحاتی نام گذاری می­شوند. پس‌انداز‌کننده‌هایی که تمامی درآمد خود را خرج نمی‌کنند “واحدهای مازاد” نامیده می‌شوند و وام‌گیرنده‌ها هم تحت عنوان «واحد‌های کسری» شناخته می‌شوند.

بازار سرمایه سیستمی مبادله کننده است که بین واحدهای مازاد و واحدهای کسری صورت می‌گیرد، مجرایی است که از طریق آن واحد‌های مازاد، بودجه‌ی مازاد خود را به واحدهای کسری قرض می‌‌دهند.

سرمایه‌هایی که از طرف افراد و واسطه‌های مالی به بازار سرمایه جریان پیدا می‌کنند، توسط شرکت‌های تجاری، صنایع و دولت جذب می‌شوند. در نتیجه بورس، سرمایه افراد قرض دهنده را به‌منظور استفاده‌ی بهینه و افزایش درآمد ملی بکار می­گیرد و کار تولید را توسعه می­دهد.

واحدهای مازاد، اوراق قرضه را توسط بودجه‌ی مازاد خود خریداری می‌کنند و واحدهای کسری، اوراق قرضه را به فروش می‌‌رسانند تا بودجه‌ای که نیاز دارند را جذب کنند. در نتیجه­ی این کار سرمایه از وام‌دهنده به وام‌گیرنده، از طریق مؤسسات مالی مانند بانک‌ها، واحدهای اوراق بهادار و صندوق‌های مشترک، جریان پیدا می‌کند این حرکت سرمایه میتواند به صورت مستقیم و یاغیرمستقیم باشد.

بورس و شیوه ی کار بازار سرمایه

با سرمایه گذاری در بورس، بازار سرمایه به وام‌دهنده‌ها یا کسانی که در بورس سرمایه گذاری کرده اند، سود سهام را پرداخت می‌کند و بودجه‌ را به تولید کنده یا همان وام‌گیرنده‌ها منتقل می‌کند. این جریان باعث شکل‌گیری و ایجاد سرمایه می‌شود. در حقیقت، بورس برای کسانی که پس‌انداز دارند و کسانی که برای رسیدن به بهره‌وری نیاز به سرمایه دارند، سیستمی است که جهت داد و ستد سرمایه را شکل می­دهد.

بازار سرمایه‌ای که به خوبی توسعه پیدا کرده باشد، شامل واسطه‌های متخصص بانکی و غیربانکی است که می‌توانند در ارزش سهام و اوراق‌قرضه ثبات ایجاد کند. برای ایجاد این ثبات، بازار بورس، با پرداخت سودی منطقی، برای شرکت‌هایی که نیاز دارند سرمایه فراهم می‌‌کند و به کاهش فعالیت‌های اقتصادی مخاطره‌‌آمیز کمک می‌کند.

       بازار سرمایه، به بازارهایی که از رونق افتاده اند رونق می­بخشد و سرمایه­ ی کسب و کار را فراهم می­کند، و از طرفی به کسانی که سرمایه ­ی مازاد دارند کمک می­کند که در سهام شرکت­های مختلف سهیم باشند و از سود آنها نیز بهره­مند شوند.

بورس به رشد اقتصادی کمک می‌کند. مؤسسات مختلفی که در بازار سرمایه فعالیت دارند، مسیر کیفی و کمی جریان سرمایه را تعیین و منابع را به صورت منطقی تقسیم می‌کنند. این کار باعث رشد و شکوفایی تجارت و صنایع مختلف در بخش‌های دولتی و خصوصی و در نتیجه منجر به رشد اقتصادی می‌شود.

بازار سرمایه و کشورهای توسعه نیافته

       در کشورهای توسعه‌نیافته، سرمایه محدود است، به دلیل فقر مردم و نداشتن پس‌انداز بازار سرمایه وجود ندارد، و این یکی از مهم‌ترین دلایل جمع نشدن سرمایه و در نتیجه رکود اقتصادی است. در این کشورها، افرادی هم که کمی از نظر اقتصادی شرایط بهتر دارند. سرمایه‌های خود را به روش‌های بی‌بازده مانند خرید جواهرات یا مسکن و مصرف‌گرایی بی‌منطقی خرج می‌کنند.

       چگونه در کشورهای توسعه نیافته باید بازارهای سرمایه را توسعه داد؟

       این کشورها باید با تأسیس بانک‌ها یا مؤسسات مالی مردم‌ را به پس‌انداز بیشتر تشویق کنند تا به این شکل بازار سرمایه‌‌شان نیز رشد داشته باشد. این قبیل بازارها، در ایجاد ارتباط بین پس‌انداز‌کننده‌ها و سرمایه‌گذاران و در نتیجه ایجاد سرمایه و رشد اقتصادی کشور، گزینه‌ی فوق‌العاده‌ای هستند. همچنین  این موسسات موجب می­شوند که میزان نقدینگی مردم و تقاضا برای خرید و فروش کم­تر شود و از طرفی به رونق تولید هم کمک می­کند و به این شیوه نرخ تورم هم در این کشورها به مراتب پایین می­آید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و بهره­مندی از تجربیات رزسا با سایت رزاستار همراه باشید، با افتخار آماده­ی ارائه­ی خدمات به شما هستیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *