خرید سهام عرضه اولیه | بازار بورس

عرضه اولیه زمانی است که یک شرکت سهام خود را برای اولین بار در بازار بورس عرضه کند. شرکت‌های نوپا و تازه تاسیس چه شرکت‌های خصوصی و چه شرکت‌های دولتی، برای افزایش رشد و توسعه کسب‌وکار خود نیازمند سرمایه هستند، و با وارد شدن به بازار بورس و عرضه بخشی از سهام خود به‌عنوان عرضه اولیه، به تأمین سرمایه موردنیاز و جبران کمبود بودجه‌ی خود می‌پردازند. بدین ترتیب این شرکت‌ها سهام خود را برای اولین بار در بازار بورس برای فروش می‌گذارند و، شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل می‌شود.

تفاوت خرید سهام عرضه اولیه با سایر سهام‌ها

همان طور که گفته شد، هنگامی‌ که سهام یک شرکت برای اولین بار در بورس عرضه شود، به روز اول عرضه سهام، اصطلاحاً روز عرضه گفته می‌شود؛ بنابراین انتشار سهام شرکت‌ها برای اولین بار به‌عنوان عرضه اولیه ارائه می‌شود، در زیر به بررسی محدودیت‌ها و مزایای بازار بورس بر عرضه اولیه می‌پردازیم:

محدودیت‎های بازار بورس برای خرید عرضه اولیه

در عرضه اولیه عمومی، نام شرکت، تاریخ روز عرضه، تعداد سهام قابل عرضه، سهمیه خریدار، کمترین میزان و سقف قیمت‌ها و مدیر عرضه مشخص است، اما برای خرید سهام، محدودیتی وجود ندارد، و تا زمانی که عرضه برای خرید سهام وجود داشته باشد، شخص می‌تواند آن را با قیمت قابل معامله در بازار خرید کند.
قیمت سهام شرکت‌ها در عرضه اولیه، ارزان‌تر از ارزش واقعی آن است و در بیشتر مواقع عرضه‌های اولیه که در بورس وارد می‌شوند، سودآور هستند.

با توجه به مطالب بالا اصولا تقاضا برای خرید عرضه اولیه زیاد است و افرادی که در بازار بورس فعالیت دارند، تمایل به خرید سهام عرضه اولیه را دارند.

بازار بورس و تامین سرمایه شرکت‌های تازه وارد

عرضه اولیه در بازار بورس به دلیل تامین نیازهای اولیه و سرمایه‌ی اولیه شرکت‌های تازه تاسیس است، سهام شرکت‌های تازه وارد، پس از روز عرضه سهام وارد بازار شده و معاملات عادی خود را آغاز می‌کند. پس از تبدیل‌شدن این سهام به سهام قیمت آن‌ سهام ها متعادل می‌شود، و پس از این‌که این عرضه‌های اولیه مثل بقیه‌ی سهام‌ها ارزششان متعادل شد، سرمایه گذاران باید برای خرید این سهام، به بررسی همه‌جانبه عوامل متعدد اثرگذار در سهم بپردازند و با احتیاط و تحلیل بازار، اقدام به خرید کنند.

نحوه‌ی خرید سهام عرضه اولیه

یکی از ضروریات فعالیت در بازار بورس، داشتن کد بورسی است، که با مراجعه به یکی از کارگزاری‌های فعال در حوزه بورس، باید اقدام به دریافت کد بورسی کرد، خرید سهام در عرضه اولیه برای همه کسانی که کد بورسی دارند، امکان‌پذیر است.

سرمایه گذاران برای خرید عرضه اولیه سهام یک شرکت باید از زمان و تاریخ عرضه آن مطلع شوند.

اطلاع رسانی عرضه اولیه از طریق سایت‌های بورسی و کانال‌های خبری صورت می‌گیرد. اکثر کارگزاری‌ها هم سعی می‌کنند، مشتریان خود را از زمان دقیق آن مطلع کنند.

روش بوک بیلدینگ در بازار بورس

روش بوک بیلدینگ در بازار بورس، برای خرید سهام به‌صورت آنلاین یک بازه زمانی مشخص، حداقل و حداکثر قیمت قابل خرید و حداکثر سهمیه برای هر کد معاملاتی مشخص می‌شود. سرمایه‌گذاران موظفند، بر اساس این اطلاعات که توسط ناظر بازار در روز عرضه اعلام می‌شود، وارد حساب کاربری خود در سامانه معاملاتی شوند و سفارش خرید خود را به‌صورت آنلاین با توجه به سقف سهم تعیین‌شده‌ی خود و همچنین محدوده قیمت موردنظر ثبت کنند.

بهترین زمان برای فروش عرضه اولیه

  • یکی از دغدغه‌های سرمایه گذاران آگاهی از زمان مناسب فروش عرضه اولیه است. دانستن زمان مناسب برای فروش این سهام ارزش بالایی دارد. سهام‌داران می‌توانند از فردای آن روز سهام خود را به فروش برسانند، اما دانستن بهترین زمان برای فروش سهم، سود بیشتری را برای سرمایه گذار دارد، که برای فهمیدن بهترین زمان فروش می‌بایست برخی جوانب را موردبررسی قرار دهند:
  • ارزیابی وضعیت فعلی و آینده شرکت
  • توجه به میزان بزرگی و کوچکی
  •  مطالعه تحلیل بنیادی سهام در سایت‌های تحلیلگری و کانال‌های خبری
  • بررسی رفتار سهام‌داران عمده در ایام معاملات سهم پس از عرضه اولیه
  • بررسی روند فعلی بازار بورس که مانند هر فعالیت اقتصادی دیگر دارای دوره‌های متفاوتی از رکود، رشد و رونق است.

در حالت کلی در مورد این‌که چه زمانی بهترین زمان برای فروش سهام اولیه است، هیچ قطعیتی وجود ندارد و به عوامل مختلفی بستگی دارد، که شناخت این عوامل نیاز به تخصص دارد.
در کل قیمت عرضه‌های اولیه در روزهای پس از عرضه، مانند تمامی سهام موجود در بازار سرمایه به عرضه و تقاضای بازار مربوط است. با این تفاسیر بهتر است تا زمانی که خرید این سهام‌ها ادامه دارد، سرمایه‌گذاران سهام خود را نگه دارند. و در زمان‌های بعد با توجه به شرایط بازار می‌توانند نسبت به فروش یا نگهداری سهم اقدام کنند.

بازار بورس و دانش تخصصی در این بازار

برای سرمایه گذاری در بازار بورس نیاز به دانش و تجربه و تحلیل مسائل مرتبط با مسائل اقتصادی است، و سرمایه گذاری در این زمینه کار هر فرد مبتدی نیست.

تیم رزسا با راه‌اندازی صندوق سرمایه گذاری رزاستار توانسته در زمینه مسائل اقتصادی قدمی در جهت بهبود شرایط مالی افرادی که در زمینه بورس تخصصی ندارند، بردارد.

شما نیز می‌توانید برای کسب مشاوره و انجام یک سرمایه گذاری سودمند و مطمئن با رزاستار همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خواندن مقالات بیشتر در زمینه‌ی اقتصادی به سایت رزاستار سر بزنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *