سود بازار طلا

باتوجه به وضعیت اقتصادی و وضعیت بازار، به نظر شما سرمایه گذاری در بازار طلا گزینه­‌ی درستی است؟
در کل، طلا یه نوع فلز است که باتوجه به شرایط فیزیکی که دارد، به سختی از بین می­‌رود و مواد شیمیایی به ندرت روی آن اثر می­‌گذارد.

طلا به خاطر خاصیت ماندگاری فیزیکی بالایی که دارد، ارزش زیادی هم پیدا کرده که حتی می­‌توان گفت طلاهای اولیه‌­‍‌ای که استخراج شده نیز همچنان موجود هستند، طلا از بین رفتنی نیست و هیچ آسیبی ازجمله بحران و نوسانات اقتصادی تاثیر منفی زیادی روی آن ندارد با اینکه بازار طلا نوساناتی داشته و دارد ولی به طور کلی در درازمدت همواره سیر صعودی داشته است. پس بنابراین هرکس طلا دارد باید در حفظش بکوشد. در پاسخ به این که «مردم با طلاهایی که دارند چه کاری انجام دهند؟» می­توان گفت اگر قصد پس ­انداز دارید، طلاهای­تان را حفظ کنید.

 در حرفه­‌ی طلا و جواهر، واحدهای بزرگ و کوچک در دنیا، میزان سرمایه­‌ی خود را  براساس میزان وزن طلا، محاسبه می­‌کنند،  برای مثال اگر شما به یک طلافروش بگویید چقدر سرمایه دارید، هیچ وقت به شما عدد و رقم ریال نمی­‌دهد بلکه می­‌گوید مثلا یک کیلو یا دو کیلو سرمایه دارم.
این مساله در واحدهای تولیدی خیلی بزرگ در کشورهای دیگر نیز که در تولید طلا صاحب نام هستند، رواج دارد. آن‌ها هم میزان سرمایه­‌ی خود را به یورو یا دلار حساب نمی­‌کنند و سرمایه­‌ی خود را بر اساس میزان وزن طلا محاسبه می­‌کنند.

نگهداری طلا در آینده چه سودی دارد؟
یک کشور وقتی قدرتمند است که از نظر اقتصادی نیز قوی باشد. علاوه بر بحث تکنولوژی، علم، صنعت، راه و… که ثروت­‌های یک کشور محسوب می­‌شوند، پشتوانه­‌های مالی و منابع طلا و جواهرات و ارزش پول نیز از ثروت­‌های یک کشور به شمار می­آیند.

نگه­داری طلا اصولا دو هدف در پی دارد: یکی جنبه­‌ی زینتی و یکی جنبه­ی پشتوانه­‌ی مالی بودن آن.

در این بخش عوامل موثر بر نوسانات قیمت طلا را بررسی می‌کنیم. قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری، باید توانایی پیش‌بینی وضعیت بازار را در آن حوزه داشته باشید.

همچنین بخوانیم: بانک در افزایش تورم نقشی دارد؟

عوامل موثر بر نوسانات قیمت طلا

ارزش دلار

از آنجایی‌ که قیمت‌گذاری طلا در بازار‌های جهانی بر ارز جهانی یعنی “دلار” انجام می‌شود، هرگونه تغییرات در ارزش دلار بر قیمت طلا اثرگذار است.

وقتی ارزش دلار آمریکا کاهش می­‌یابد، یعنی اقتصاد جهانی ضعیف شده است و درنتیجه قیمت طلا به‌عنوان وسیله‌­ای جهت حفظ ارزش، برحسب تمام ارز‌ها افزایش می‌یابد. همچنین کاهش ارزش دلار باعث کاهش ارزش دارایی‌های دلاری شده و برای حفظ ارزش دارایی‌های خود، باید به دنبال جایگزین‌های مناسبی مانند طلا بود.

از طرف دیگر، کاهش ارزش دلار باعث کاهش ذخیره ارزی بانک مرکزی کشور‌های مختلف شده و آن‌ها برای جبران این مسئله، تصمیم به افزایش ذخیره طلای خود می‌گیرند. این اتفاق باعث رشد چرخش پول در بازار طلا و افزایش قیمت آن خواهد شد؛ بنابراین هم بانک مرکزی و هم سرمایه‌گذاران برای جلوگیری از کاهش دارایی خود طلا را بهترین گزینه برای جایگزینی دلار می‌دانند.

نرخ بهره­‌ی بانکی

نرخ بهره بانکی، میزان سود قابل پرداخت به سپرده‌های بانکی است. در کشور‌هایی مانند آمریکا، ژاپن و تعدادی از کشور‌های اروپایی نرخ‌های بهره بانکی نزدیک به صفر رسیده است. این کار بدلیل کاهش تمایل افراد به سپرده‌گذاری و درنتیجه رشد تمایل به خرید طلا است.

به‌طورکلی از دید کارشناسان، یک رابطه­­‌ی معکوس میان نرخ بهره و ارزش طلا وجود دارد.

تورم

همانگونه که می­‌دانید تورم رابطه­‌ی میان تقاضا و عرضه است، یعنی اینکه اگر تقاضا بالا باشد و عرضه پایین باشد نرخ تورم افزایش می­‌یابد.

 مقایسه­‌ی روند تاریخی میان قیمت طلا و تورم جهانی، نشان‌دهنده­‌ی یک رابطه مستقیم میان این دو است.

ارزش نفت

ارتباط تنگاتنگی میان ارزش نفت و طلا وجود دارد که تحت تاثیر تحولات اقتصادی هستند. زمانی که قیمت نفت افزایش یابد، جهت خرید و فروش نفت به نقدینگی بیشتری نیاز است و ایالات‌متحده، این افزایش قیمت را با استفاده از چاپ دلار جبران می‌کند. افزایش عرضه­‌ی دلار در بازار جهانی باعث کاهش ارزش دلار می­‌شود. تمامی این عوامل با یکدیگر در ارتباطند و باعث می­‌شوند که دولت‌ها به سمت طلا گرایش داشته باشند، که این کار نیز به رشد قیمت طلا منجر می­‌شود.

عرضه محدود طلا باعث می‌شود تا بازار آن در هنگام رشد تقاضا، نوسان‌های شدیدی داشته باشد؛ به‌عبارت‌دیگر تعداد معامله‌گران اصلی بازار کم بوده و درنتیجه توانایی کنترل قیمت‌های بازار در اختیار آن‌ها قرار می­‌گیرد.

شما توانایی تاثیر گذاری در بازار طلا را ندارید، اما با آگاهی از متغیر‌های تاثیر گذار براین بازار، می­‌توانید بهترین زمان خرید و فروش طلا را بدانید. و از نوسانات بازار طلا متضرر نشوید.

نوسانات قیمت طلا و یرمایه گذاری آن

بهترین زمان خرید طلا: تحقیقات نشان می­‌دهند که تقریبا هیچ سالی قیمت طلا کمتر از سال قبل نبوده است.

از آمار‌های به‌دست‌آمده این نتیجه می‌­توان گرفت:

فصل زمستان تا ماه‌های اردیبهشت و همچنین پایان مرداد، زمانی است که قیمت‌ طلا نسبت به دیگر مواقع پایین‌تر بوده و درنتیجه زمان بهتری برای خرید است. همچنین ارقام و داده‌ها بر این موضوع تاکید دارند که باید خرید‌های خود را تا قبل از پایان مردادماه انجام دهید. هر مقداری که قصد سرمایه‌گذاری در طلا را دارید، در سال جاری انجام دهید، نه سال آینده.

بازار طلا و اهداف شما

میزان عرضه طلا همواره ثابت بوده، پس اگر به سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت فکر می‌کنید، واضح است که اطلاعاتی در رابطه با تغییرات قیمت روزانه­‌ی طلا اهمیتی نخواهد داشت. و پس از مدت بلند مورد نظر شما، شما قطعا سود کرده‌اید.

اما اگر قصد شما سرمایه‌گذاری مستقیم و کوتاه مدت دارید، طلا همیشه بهترین گزینه نیست و بهتر است که مجموعه‌­ای از  بازارهای متفاوت مانند سهام، ارز و طلا را در کنار هم قرار بدهید. در این حالت می‌توانید با بررسی روند بازار هرکدام شما بهترین بازار را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید، در این مسیر روی کمک رزسا (رز آی تی) حساب کنید، ما بهترین راه را متناسب با اهداف­تان به شما معرفی می­‌کنیم.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *