سرمایه گذاری در بورس

برای شروع سرمایه گذاری در بورس ابتدا باید اطلاعاتی در رابطه با بورس و نحوه­‌ی سرمایه گذاری در آن بدانیم، ابتدا به تعریف بورس و انواع آن می­‌پردازیم.

بورس چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر بورس را تعریف کنیم، باید گفت بورس در اصل بازاری است که در آن اوراق بهادار معامله می‌شود.

این اوراق بهادار سه دسته می­‌شود؛ اوراق حقوق صاحبان سهام، اوراق بدهی و ابزارهای مشتقه.

در اصل هر کدام از این اوراق بهادار یک ابزار مالی محسوب می‌شوند، وقتی که شما، در ازای پرداخت پول بخشی از سهام شرکتی را خریداری می­‌کنید، بسته به پول و میزان سهام­تان در آن شرکت مالکیت دارید که این خرید سهام جزو دسته­‌ی “حقوق صاحبان سهام” است، و یا وقتی پولتان را قرض دادید تا در سررسید مشخص مبلغی مازاد از پولتان را دریافت کنید جزو “اوراق بدهی” قرار می­‌گیرد، و زمانی که قراردادی بسته می‌شود که بابت خرید چیزی در روزهای آینده با یک قیمت مشخص شده به شما سود داده شود جزو “ابزارهای مشتقه” قرار می­‌گیرد. که البته در این مقاله بیشتر به سهام عادی که از نوع اوراق حقوق صاحبان سهام است پرداخته می‌شود.

سهام عادی چیست؟

شما با سرمایه گذاری و پرداخت مبلغی، بخشی از سهام یک شرکت را خریداری می‌کنید. در واقع در آن شرکت متناسب با میزان سهام­تان مالکیت دارید.

این نوع از اوراق دارای دو “ارزش اسمی” و “ارزش بازاری” است که ارزش اسمی در ایران ۱۰۰ تومان و ارزش بازاری همان قیمتی است که سهام معامله می‌شود. شما از طریق خرید سهام عادی و افزایش قیمت سهام می‌توانید سود کنید. شما می‌توانید روزانه خرید و فروش کنید و قیمت بازاری سهام بر اساس خرید و فروش یا همان عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

برای شروع سرمایه گذاری در بورس از چه میزان سرمایه باید شروع کنیم؟

برای سرمایه‌گذاری در بورس نیاز به سرمایه­ی کلانی نیست و شما می­توانید حتی با ۱۰۰ هزار تومان هم وارد بازار بورس شوید.

باید توجه داشت بهتر است، برای شروع از سرمایه‌های مازاد و بیکار خود استفاده کنید، مانند سپرده‌‌های بانکی یا پس اندازهایی که در کوتاه مدت مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

و هرگز پولی که بنای اصلی زندگیتان وابسته به آن است مانند پولی که از فروش ملک، خودرو و… کسب می‌کنید را برای سرمایه‌گذاری در بورس استفاده نکنید. در اصل سرمایه‌ای باشد که دید بلند مدت به آن داشته باشید و هرگز رویای کسب سود در زمان کوتاه را در سر نداشته باشید.

برای شروع سرمایه گذاری در بورس باید اطلاعاتی در رابطه با اصطلاحات کلیدی بورس داشته باشید. برای مثال:

کد بورسی :

پس از تولد برای هر فرد یک کد ملی صادر می‌شود که هویت او را مشخص می‌کند، برای سرما‌یه‌‌گذاری در بورس هم باید یک کد بورسی برای هر فرد، صادر شود که حکم همان کد ملی را دارد البته در بازار سرمایه.

بدون دریافت کد بورسی سرمایه گذار نمی‌تواند سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کند. برای هر فرد تنها یک کد صادر می‌شود. این کد ترکیبی از حروف و اعداد است.

همچنین بخوانیم: از سرمایه گذاری‌های پر خطر چقدر می‌دانید

رابطه کارگزاری و بورس :

در ابتدای فعالیت بورس افراد برای سرمایه‌گذاری در بورس و خرید و فروش سهام، در محلی حاضر می‌شدند و خریدار و فروشنده، یکدیگر را پیدا می‌کردند و معامله صورت می‌گرفت. پس از شکل‌گیری هسته معاملات که یک بستر نرم‌افزاری است و مرکز انجام معاملات است، همه­‌ی اطلاعات خرید و فروش سهام­داران به این مرکز ارسال می‌شود و خریدار و فروشنده به هم متصل و معامله صورت می‌گیرد. در ابتدا فقط کارگزاری‌ها به این هسته متصل هستند، و می‌توانند اطلاعات خرید و فروش سهام را به این مرکز ارسال کنند. پس برای اتصال به این مرکز باید حتما از طریق کارگزاری اقدام شود.

 به همین منظور کارگزاری‌ها که در حقیقت واسط بین خریداران و فروشندگان سهام هستند، اطلاعات خرید سهم و فروش آن را به هسته معاملات ارسال و به نوعی شما را متصل به آن می‌کنند و پس از پیوند خریدار و فروشنده و انجام معامله، دستمزدی به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. در این بین با توجه به فضای رقابتی میان کارگزاران هر کدام خدماتی را برای جذب مشتری ارائه می‌دهند اما در نهایت همگی واسط شما با بازار سهام هستند و بسته به میزان خدمات و در نتیجه جذب مشتری و افزایش معامله ماهانه رتبه بندی می‌شوند.

سرمایه گذاری در بورس نیاز به آموزش دارد:

برخی از بازارها، نیاز به آموزشی ابتدایی دارند، ولی سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند آموزش­‌های بورسی پیچیده است. در حقیقت یکی از وظایف مهم فعالان بازار سهام، آموزش کامل معامله‌گری در بورس است.

 اثرپذیری همه‌جانبه­‌ی بازار بورس از عوامل اقتصادی و سیاسی باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاری در بورس آموزش­‌هایی نیاز داشته باشد. چرا که اگر انجام معاملات بدون شناخت لازم از بازار سهام انجام شود، نه تنها باعث زیان‌ و از دست رفتن سرمایه می­‌شود، بلکه می‌تواند منجر به رفتارهای هیجانی و در نهایت آسیب به بستر بازار سهام، هم بشود.

سرمایه گذاری در بورس و رز استار

بسیاری از موسسات و کارگزاری‌ها به صورت حضوری و مجازی دوره‌های آموزش صفر تا صد سرمایه‌گذاری در بورس را برای تازه‌واردهای بورسی برگزار می‌کنند. همچنین استفاده از کتب آموزشی، مقالات و مطالب برخی سایت‌ها هم مثل سایت رزاستار اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد که به افزایش دانش بورسی شما کمک می­کند. ما در رز استار همه­‌ی تلاشمان این است که به پیشرفت شما در این بازار پر بازده کمک کنیم، با ما همراه شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *