بازار اقتصادی

بازار‌های اقتصادی ایران را می­‌توان به پنج‌ دسته تقسیم کرد، ارز، طلا، مسکن، بورس و بازار پول (بانک) که بازدهی و سود هرکدام از این بازار‌ها با توجه به شرایط اقتصادی کشور در زمان‌های مختلف، متفاوت است.

بررسی بازارهای اقتصادی در سال‌های اخیر

بررسی ریسک بازارهای اقتصادی

ارز

تحلیل­گران اقتصادی بر این باورند که بازار ارز به‌واسطه جهش قابل‌ توجه­‌اش در سال­‌های اخیر، صدرنشین بازار‌های پربازده کشور بوده است، از این جهت بازار بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری بوده است.

طلا و سکه

در این مدت بازارهای طلا و سکه نیز در رقابت تنگاتنگی با بازار ارز بوده است، تجربه نشان داده سرمایه‌گذاری در بازارهایی مثل طلا و سکه همواره سرمایه‌گذاری سودآوری بوده است به‌ویژه زمانی که ارزش دلار کاهش می‌یابد، درواقع میان ارزش دلار و قیمت طلا یک رابطه‌­ی معکوس وجود دارد.

در حالت کلی سرمایه گذاری در بازارهای طلا همواره، سرمایه گذاری پرسودی بوده است، حتی با وجود نوسانات شدید دلار و بحران‌های اقتصادی کشور در سال اخیر، بازارهای طلا و سکه همچنان سرمایه‌گذاری مطمئن و پرسودی بود، و مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفت.

مسکن

اما پس از بازارهای ارز و طلا در سا‌‌ل­‌های اخیر، اهمیت سرمایه‌گذاری در بازار مسکن نیز، سرمایه‌­گذاری پربازده­ای بوده است. بازار مسکن در نخستین ماه‌های سال گذشته و پس از یک رکود عمیق، پیشرفت قابل‌ توجهی داشته است و پا به‌ پای بازار های ارز و طلا، صحنه رقابت صاحبان سرمایه شد. این تحرک قیمت مسکن رویای خانه‌دار شدن قشر متوسط جامعه را به رویایی دست‌ نیافتنی تبدیل کرد.

بورس

در کنار سه تا از بازارهای پربازده کشور، بازارهای سهام یا بورس اوراق بهادار نیز سود قابل قبولی را نصیب سهامداران خود کرد.

بازار پول

 از سوی دیگر بازارهای پول یا سپرده‌های بانکی نیز در سال گذشته، نزدیک به ۱۵ درصد بازدهی به‌همراه داشت و به‌نظر می‌رسد، که این بازار رفته‌رفته جذابیت خود را برای سرمایه‌گذاری از دست می­‌دهد.

آن‌دسته از افرادی که در سال اخیر، سرمایه‌­ی خود را در بازارهای طلا و سکه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، توانسته‌اند سودی عالی کسب کنند.

بازار پول بی رمق شده است:

بازدهی بازارهای پول و سپرده‌های بانکی به‌دلیل نرخ سود ثابتی که دارد، باعث شده که این بازار در نوسانات تورم و قیمت­‌ها، در انتهای جدول بازدهی قرار گیرد.

بازار خودرو نجومی بوده است:

در کنار بازار‌های پنج‌گانه پربازده کشور که معمولا صاحبان سرمایه را به‌سوی خود جلب می‌کند، بازارهای خودرو نیز در ایران یکی از بازار‌هایی بود که سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی در آن انجام شده است.

کارشناسان اقتصادی سرمایه‌گذاری در بازار، خودرو را به عنوان سرمایه‌گذاری پربازده‌ای قبول ندارند زیرا استاندارد‌های کمی و کیفی، زیادی دارد. به هر حال به‌دنبال بحران‌های اقتصادی اخیر، دو شرکت خودروسازی کشور با اجرای طرح پیش‌فروش خودرو، حجم قابل‌توجهی از نقدینگی را جذب کردند.

همچنین بخوانیم: سود سرمایه گذاری در بازار طلا به چه مواردی بستگی دارد

بالاخره کدام بازار؟

در این مطالب سعی کردیم که بازارهای پنجگانه­‌ی پرسود در بازار اقتصادی ایران را بررسی کنیم، سرمایه گذاری در هر کدام از این بازارها ریسک­‌هایی را می‌­طلبد، ولی اگر به دنبال سرمایه گذاری مطمئنی هستید با رزسا همراه باشید و ما برای پاسخگویی به سوالات شما آماد­ایم، هدف ما ساختن زندگی سالم و آسوده برای شماست.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] همچنین بخوانیم: در ایران کدام بازارها از همه سود دهی بیشتری دارند؟ […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *